  • SIEMENS ED23B020 N 20A 240V 3PP NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ED23B020 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    3.62 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: ED23B020
    Product Name: SIEMENS ED23B020 N 20A 240V 3PP NEW
    Amps 20
    Volts 240
    Poles 3P
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 240 VAC
    • 20 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 10 KILOAMPERE AT 240 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 12 TO 10 AWG (ALUMINUM), 14 TO 10 AWG (COPPER)
    • SIZE 3 INCH W X 4.56 INCH D X 6.35 INCH H
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS HED43M020 N 20A 480V 3PP NEW SIEMENS HED43M020 N 20A 480V 3PP NEW
      Quick view Details
      sku: HED43M020 N
      SIEMENS HED43M020 N 20A 480V 3PP NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS BLH330 N 30A 240V 3PP NEW SURPLUS B330H SIEMENS BLH330 N 30A 240V 3PP NEW SURPLUS B330H
      Quick view Details
      sku: BLH330 NS
      SIEMENS BLH330 N 30A 240V 3PP NEW SURPLUS B330H
      Add to Cart
    • SIEMENS Q220H N 20A 240V 2P NEW SIEMENS Q220H N 20A 240V 2P NEW
      sku: Q220H N
      SIEMENS Q220H N 20A 240V 2P NEW
    • SIEMENS Q220 N 20A 240V 2P NEW SIEMENS Q220 N 20A 240V 2P NEW
      sku: Q220 N
      SIEMENS Q220 N 20A 240V 2P NEW
    • SIEMENS BQ2B020 N 20A 240V 2P NEW SIEMENS BQ2B020 N 20A 240V 2P NEW
      sku: BQ2B020 N
      SIEMENS BQ2B020 N 20A 240V 2P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway