  • SIEMENS HED42B090 N 90A 480V 2P NEWS
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HED42B090 NS
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    2.50 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HED42B090
    Product Name: SIEMENS HED42B090 N 90A 480V 2P NEWS
    Amps 90
    Volts 480
    Poles 2
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 2 POLE
    • 480 VAC, 250 VDC
    • 90 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 42 KILOAMPERE AT 480 VAC, 30 KILOAMPERE AT 250 VDC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 10 TO 1/0 AWG (ALUMINUM/COPPER)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS HED42B090L N 90A 480V 2P NEW SIEMENS HED42B090L N 90A 480V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: HED42B090L N
      SIEMENS HED42B090L N 90A 480V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS E42B090 N 90A 480V 2P NEW SIEMENS E42B090 N 90A 480V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: E42B090 N
      SIEMENS E42B090 N 90A 480V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS HGB2B090B N 90A 480V 2P NEW SIEMENS HGB2B090B N 90A 480V 2P NEW
      sku: HGB2B090B N
      SIEMENS HGB2B090B N 90A 480V 2P NEW
    • SIEMENS BQD290 N 90A 480V 2P NEW SIEMENS BQD290 N 90A 480V 2P NEW
      sku: BQD290 N
      SIEMENS BQD290 N 90A 480V 2P NEW
    • SIEMENS LGB2B090B N 90A 480V 2P NEW SIEMENS LGB2B090B N 90A 480V 2P NEW
      sku: LGB2B090B N
      SIEMENS LGB2B090B N 90A 480V 2P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway