  • SIEMENS QJ22B225 U 225A 2P 240V 10K USED
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    QJ22B225 U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    3.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: QJ22B225
    Product Name: SIEMENS QJ22B225 U 225A 2P 240V 10K USED
    Amps 225
    Poles 2
    Volts 240
    AIC Rating 10
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 2 POLE
    • 240 VAC AT 60 HZ
    • 225 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 10000 AMPERE AT 240 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 4 AWG TO 300 KCMIL (ALUMINUM), 6 AWG TO 300 KCMIL (COPPER)
    • SIZE 3 INCH W X 2.34 INCH D X 7 INCH H
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway