  • GE CR120A02002AA U 10A 115V 2P Coil120 VAC USED
    Ge
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    CR120A02002AA U
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    0.84 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: GE
    Catalog No.: CR120A02002AA
    Product Name: GE CR120A02002AA U 10A 115V 2P Coil120 VAC USED
    Amps 10
    Volts 115
    Poles 2
    Coil 120 VAC
    Extended Description:
    • AC OPERATED TYPE
    • 2NO CONTACT CONFIGURATION
    • PANEL MOUNTING
    • 2 POLE(S)
    • CLAMP TERMINAL TYPE
    • 115 TO 120 VAC AT 60 HZ COIL VOLTAGE
    • CONVERTIBLE CONTACT TYPE
    • 10 AMPERE CONTACT CURRENT RATING
    • 300 VAC AT 60 HZ CONTACT VOLTAGE RATING
    • WITH ADDER DECK
    ×
    Ge