  • SIEMENS B12000S01 N 20A 120V 1P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    B12000S01 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    0.50 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: B12000S01
    Product Name: SIEMENS B12000S01 N 20A 120V 1P NEW
    Amps 20
    Volts 120
    Poles 1
    ** 120V Shunt Trip
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC
    • 120/240 VAC AT 60 HZ (UL)
    • 20 AMPERE AT 40 DEG C
    • 1 POLE
    • INTERRUPTING RATING 10 KILOAMPERE AT 120/240 VAC (UL)
    • TERMINAL LOAD LUG
    • SIZE 1 INCH W X 3 INCH D X 3-9/16 INCH H
    • SPEEDFAX[T] BRAND
    • INCLUDES 120 VAC SHUNT TRIP
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS B12000S01 NN 20A 120V 1P NEW SIEMENS B12000S01 NN 20A 120V 1P NEW
      Quick view Details
      sku: B12000S01 NN
      SIEMENS B12000S01 NN 20A 120V 1P NEW