  • SIEMENS ED43B020 N 20A 480V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ED43B020 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    4.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: ED43B020
    Product Name: SIEMENS ED43B020 N 20A 480V 3P NEW
    Amps 20
    Volts 480
    Poles 3
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 480 VAC
    • 20 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 18 KILOAMPERE AT 480 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 12 TO 10 AWG (ALUMINUM), 14 TO 10 AWG (COPPER)
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway