  • SIEMENS EM6B100MS2L U 100A 600V 3P NEW SURPLUS
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    EM6B100MS2L NS
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    4.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: EM6B100MS2L
    Product Name: SIEMENS EM6B100MS2L U 100A 600V 3P NEW SURPLUS
    Amps 100
    Volts 600
    Poles 3
    Extended Description:
    • MAGNETIC
    • EM FRAME
    • 240/480/600 VAC AT 50/60 HZ, 250 VDC
    • 100 AMPERE AT 40 DEG C
    • 3 POLE
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 25 KILOAMPERE AT 480 VAC, 18 KILOAMPERE AT 600 VAC, 30 KILOAMPERE AT 250 VDC
    • TRIP SETTING 315 TO 1000 AMPERE
    ×
    Siemens