  • SIEMENS HED43B020 N 20A 480V 3P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HED43B020 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    3.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HED43B020
    Product Name: SIEMENS HED43B020 N 20A 480V 3P NEW
    Amps 20
    Volts 480
    Poles 3
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 3 POLE
    • 480 VAC
    • 20 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 42 KILOAMPERE AT 480 VAC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 12 TO 10 AWG (ALUMINUM), 14 TO 10 AWG (COPPER)
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS HED43B020 N 20A 480V 3P USED SIEMENS HED43B020 N 20A 480V 3P USED
      Quick view Details
      sku: HED43B020 U
      SIEMENS HED43B020 N 20A 480V 3P USED
      Add to Cart
    • SIEMENS NGB3B020B N 20A 480V 3P NEW SIEMENS NGB3B020B N 20A 480V 3P NEW
      Quick view Details
      sku: NGB3B020B N
      SIEMENS NGB3B020B N 20A 480V 3P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS CQD320 N 20A 480V 3P NEW SIEMENS CQD320 N 20A 480V 3P NEW
      sku: CQD320 N
      SIEMENS CQD320 N 20A 480V 3P NEW
    • SIEMENS LGB3B020B N 20A 480V 3P NEW SIEMENS LGB3B020B N 20A 480V 3P NEW
      sku: LGB3B020B N
      SIEMENS LGB3B020B N 20A 480V 3P NEW
    • SIEMENS HGB3B020B N 20A 480V 3P NEW SIEMENS HGB3B020B N 20A 480V 3P NEW
      sku: HGB3B020B N
      SIEMENS HGB3B020B N 20A 480V 3P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway