  • SIEMENS JXD62B400 U 400A 600V 2P NEW
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    JXD62B400 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    15.05 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: JXD62B400
    Product Name: SIEMENS JXD62B400 U 400A 600V 2P NEW
    Amps 400
    Volts 600
    Poles 2
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC
    • JD FRAME
    • 600 VAC AT 50/60 HZ, 500 VDC
    • 400 AMPERE AT 40 DEG C
    • 2 POLE
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 35 KILOAMPERE AT 480 VAC, 25 KILOAMPERE AT 600 VAC, 30 KILOAMPERE AT 250 VDC (UL)
    ×
    Siemens
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway