  • SQUARE D MHL36400 400A 480V 3P 65K NEW
    Square D
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    MHL36400 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    30.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SQUARE D
    Catalog No.: MHL36400
    Product Name: SQUARE D MHL36400 400A 480V 3P 65K NEW
    Model MHL36400
    Poles 3
    Amps 400
    Volts 480
    AIC 65
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC TYPE
    • 9 INCH W X 6.5 INCH D X 14 INCH H SIZE
    • 600 V MAX. AC VOLTAGE RATING
    • UL, CSA APPROVAL
    • 240/480/600 VAC VOLTAGE RATING
    • 65 KILOAMPERE AT 240/480 VAC, 25 KILOAMPERE AT 600 VAC INTERRUPTING RATING
    ×
    Square D
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway