  • SQUARE D QBL32250 250A 240V 3P NEW
    Square D
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    QBL32250 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    4.75 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SQUARE D
    Catalog No.: QBL32250
    Product Name: SQUARE D QBL32250 250A 240V 3P NEW
    Model QBL32250
    Poles 3
    Amps 250
    Volts 240
    Extended Description:
    • MOLDED CASE, THERMAL MAGNETIC TYPE
    • 4.5 INCH W X 3.93 INCH D X 6.47 INCH H SIZE
    • 240 V MAX. AC VOLTAGE RATING
    • UL, CSA, CE APPROVAL
    • 240 VAC VOLTAGE RATING
    • 10 KILOAMPERE AT 240 VAC (UL/CSA/NOM)
    • 10 KILOAMPERE AT 240/415 VAC (IEC) INTERRUPTING RATING
    ×
    Square D
    ×
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway