  • TELEMECANIQUE LC1D18G7 N 18A 600V 3P NEW
    Telemecanique
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    LC1D18G7 N
    UPC:
    Condition:
    New
    Weight:
    1.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: TELEMECANIQUE
    Catalog No.: LC1D18G7
    Product Name: TELEMECANIQUE LC1D18G7 N 18A 600V 3P NEW
    Amps 18
    Volts 600
    Poles 3
    Coil 120
    Din-Rail Mt. Yes
    Normally Open 1
    Normally Closed 1
    Electrically Held Yes
    Extended Description:
    • NON REVERSING TYPE
    • UL, CSA, ASE, BV, DEMKO, DNV, FI, NEMKO, RINA, RRS, SEMKO APPROVAL
    • OPEN ENCLOSURE
    • 3 POLE(S)
    • IEC CONSTRUCTION STANDARD
    • 120 VAC AT 50/60 HZ COIL VOLTAGE
    • 1NO-1NC AUXILIARY CONTACT
    • 1 HP AT 115 VAC, 3 HP AT 230 VAC 1 PHASE
    ×
    Telemecanique