  • SIEMENS ED42B110 110A 480V 2P NEW SURPLUS
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    ED42B110 NS
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    2.70 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: ED42B110
    Product Name: SIEMENS ED42B110 110A 480V 2P NEW SURPLUS
    Model ED42B110
    Poles 2
    Amps 110
    Volts 480
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 2 POLE
    • 480 VAC, 250 VDC
    • 110 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 65 KILOAMPERE AT 240 VAC, 18 KILOAMPERE AT 480 VAC, 30 KILOAMPERE AT 250 VDC (UL)
    • LUG LOAD TERMINAL TERMINAL
    • WIRE SIZE 1 TO 2/0 AWG ALUMINUM, (3) 3 TO 3/0 AWG COPPER
    ×
    Siemens
    ×
    Recommended
    • SIEMENS ED42B110 110A 480V 2P NEW SIEMENS ED42B110 110A 480V 2P NEW
      Quick view Details
      sku: ED42B110 N
      SIEMENS ED42B110 110A 480V 2P NEW
      Add to Cart
    • SIEMENS HEG2B110L U 110A 480V 2P NEW SURPLUS SIEMENS HEG2B110L U 110A 480V 2P NEW SURPLUS
      Quick view Details
      sku: HEG2B110L NS
      SIEMENS HEG2B110L U 110A 480V 2P NEW SURPLUS
      Add to Cart
    • SIEMENS ED42B110L 110A 480V 2P NEW SIEMENS ED42B110L 110A 480V 2P NEW
      sku: ED42B110L N
      SIEMENS ED42B110L 110A 480V 2P NEW
    • SIEMENS HEB2B110B 110A 480V 2P 65K NEWS SIEMENS HEB2B110B 110A 480V 2P 65K NEWS
      sku: HEB2B110B NS
      SIEMENS HEB2B110B 110A 480V 2P 65K NEWS
    • SIEMENS NGB2B110B N 110A 480V 2P NEW SIEMENS NGB2B110B N 110A 480V 2P NEW
      sku: NGB2B110B N
      SIEMENS NGB2B110B N 110A 480V 2P NEW
    Join Our Mailing List for special offers!
    Contact Us
    Breaker Broker
    3101 W. Pioneer Parkway