  • SIEMENS HEG2B110L U 110A 480V 2P NEW SURPLUS
    Siemens
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    HEG2B110L NS
    UPC:
    Condition:
    Used
    Weight:
    2.00 LBS
    Product Description
    Mfr Brand Name: SIEMENS
    Catalog No.: HEG2B110L
    Product Name: SIEMENS HEG2B110L U 110A 480V 2P NEW SURPLUS
    Amps 110
    Volts 480
    Poles 2
    Extended Description:
    • THERMAL MAGNETIC
    • 2 POLE
    • 240/480 VAC AT 50/60 HZ, 125/250 VDC (UL)
    • 220/240/380/415 VAC AT 50/60 HZ, 125/250 VDC (IEC)
    • 110 AMPERE AT 40 DEG C
    • INTERRUPTING RATING 100 KILOAMPERE AT 240 VAC, 65 KILOAMPERE AT 480 VAC, 42 KILOAMPERE AT 125/250 VDC (UL)
    ×
    Siemens